16.1 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023

Internet jsme nechali vyhnit

Microsoft se učí využívat WindowsNová verze Windows...

Facebook je stát, tvrdí Trump v nové žalobě

Čína šlape po vlastních obrechZa poslední týdny...

S deepfake omladil Luka Skywalkera. Video má dva miliony vidění

Známou tvář přilepí na cizí tělo. O...

Útlum výroby aut se nezopakoval, je srovnatelný s minulým rokem

Pandemie a problémy s komponenty se projevily zejména v roce 2020.

Výroba automobilů zatím výrazněji nezaostává za loňskou produkcí. To alespoň naznačují vyjádření Svazu automobilového průmyslu SR.

Ten sice nezveřejnil výsledný počet vyrobených vozů za prvních devět měsíců, potvrdil však jeho srovnatelnou úroveň s rokem 2021.

\“V zásadě se výroba od ledna do září 2022 hýbe ve stejných úrovních jako minulý rok,\“ stručně zhodnotil generální sekretář svazu Viktor Marušák.

Za celý uplynulý rok přitom automobilky na Slovensku vyrobily 1 030 000 vozů. Šlo o mírný meziroční nárůst na úrovni kolem čtyř procent.

Mimořádná situace spojená s pandemií koronaviru a následné problémy v dodávkách více komponent se podepsaly na výsledcích nejsilnějšího průmyslového odvětví na Slovensku výrazně zejména v roce 2020.

Produkce tehdy dosáhla přibližně 985 tisíc vozů, což bylo o 11 procent méně oproti rekordnímu roku 2019. Tehdy se na Slovensku vyrobilo více než 1,1 milionu vozů.

Aktuálně na Slovensku působí čtyři automobilky, bratislavský Volkswagen Slovakia, trnavský Stellantis, Kia Motors v Tepličce nad Váhem a nitranský Jaguar Land Rover.

Stát už ohlásil i příchod páté automobilové fabriky. Švédské Volvo by mělo při Košicích proinvestovat kolem 1,2 miliardy. eur, přímo zaměstnat 3 300 lidí a od roku 2026 ročně vyrábět 250 tis. elektromobilů.

Reviews

Další články autora