3.2 C
Brno
Pátek, 29 března, 2024

Zlato: lesk, který překonává čas

Zlato, prvek obklopený mystikou a touhou, je...

Šroubové kompresory aneb jaké jsou jejich hlavní výhody?

Šroubové kompresory se stávají stále oblíbenější volbou...

Facebook je stát, tvrdí Trump v nové žalobě

Čína šlape po vlastních obrechZa poslední týdny...

Internet jsme nechali vyhnit

Microsoft se učí využívat Windows
Nová verze Windows od Microsoftu ukazuje, že firma nově přemýšlí o svém ekosystému.

Bezplatná aktualizace, kterou vydají před koncem letošního roku změní nejen grafickou podobu systému, ale také způsob, jakým Microsoft propojuje své služby.

Firma například využije Windows 11 k tomu, aby do operačního systému vestavěla chatovou aplikaci. Ta ve skutečnosti poběží na platformě Teams, která je součástí kancelářského balíčku společnosti. Teoreticky se tak každý počítač s operačním systémem stane vstupní branou do širšího ekosystému firmy.

Microsoft zároveň mění strategii kolem svého obchodu s aplikacemi. Výrazně usnadní vývojářům jeho využití, a zároveň otevře pravidla tak, že tvůrci aplikací budou moci do obchodu umístit vlastní aplikaci, aniž by museli firmě platit jakékoli procento tržeb.

Pokud se rozhodnou využívat platební brány Microsoftu, firma si nechá 15% z tržby, což je výhodnější nabídka, jakou mají obchody s aplikacemi Applu či Googlu.

Více o strategii kolem Windows 11 ao tom, jak moc se situace Microsoftu podobá Apple před dvěma desetiletími napsal na svém webu analytik Ben Thompson.
Portál The Verge učinil velký rozhovor se šéfem Microsoftu.

Umělá inteligence začíná i programovat
Organizace Open AI ve spolupráci s Microsoftem využije umělou inteligenci k tomu, aby pomohla programátorům doplňovat kusy počítačového kódu uloženého ve službě GitHub.

Služba bude programátorům při psaní kódu navrhovat další řádky kódu a časem bude doplňovat kód sama. Umělá inteligence se naučila programovat tím, že četla kód, který je již dostupný na GitHube.

Prozatím je služba s názvem Copilot jen doporučující, a návrh kódu vždy odebruje programátor, ale s tím, jak bude systém sbírat data se může přiblížit ke zcela automatizaci jednoduchých úkolů. (CNBC)

Internet hnije
Ukazuje se, že internet je dobrým nástrojem pro šíření informací, ale mizerným prostředkem k jejich uchování.

Právník Jonathan Zittrain ve velké eseji pro The Atlantic vysvětluje, že velká část informací uložených na internetu se prostě neuchová ani několik let. Lidstvo tak může ztratit podstatnou část své zaznamenané historie.

Například více než čtvrtina odkazů na původní zdroje na webu NY Times už nefunguje a více než polovina akademických článků vydaných mezi lety 1994 a 2001 má v sobě nefunkční odkazy.

Internet je decentralizován, což znamená, že je otevřený, ale zároveň náchylný k tomu, aby nenávratně ztrácel informace.

Obsah internetu se pokouší archivovat více organizací, ale i když uchovají samotná data, nebudou umět uchovat jejich dostupnost a jejich kontext.

Za několik desetiletí se historici zkoumající naši dobu mohou ocitnout v situaci, kdy se neumí dostat ani k základním zprávám či dokumentům, které popisují naši každodenní realitu.

Reviews

Další články autora