16 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023

Internet jsme nechali vyhnit

Microsoft se učí využívat WindowsNová verze Windows...

Facebook je stát, tvrdí Trump v nové žalobě

Čína šlape po vlastních obrechZa poslední týdny...

S deepfake omladil Luka Skywalkera. Video má dva miliony vidění

Známou tvář přilepí na cizí tělo. O...

Tripartita se dohodla na pomoci energeticky náročným podnikům

Program by měl pomoci přibližně 50 000 zaměstnanců.

Tripartita se v pondělí dohodla na pomoci energeticky náročným podnikům v souvislosti se zvýšenými cenami energií.

Na jednání Hospodářské a sociální rady to spolu s dalšími představiteli vlády a zástupci sociálních partnerů oznámil premiér Eduard Heger (OĽANO).

Program by měl pomoci přibližně 50 000 zaměstnanců pracujících v energeticky náročných podnicích. Pro letošní rok by tato podpora měla činit 40 milionů eur.

Premiér vysvětlil, že energeticky nároční zaměstnavatelé přišli s konkrétním návrhem, na kterém se shodli a který bude realizován. Mělo by se jednat o aktivaci již existujícího režimu podpory.

Ministr práce Milan Krajniak (Jsme rodina) jasně řekl, že pomoc energeticky náročným podnikům znamená jistotu pro zhruba 50 000 zaměstnanců, kteří v takových podnicích pracují.

Státní tajemník ministerstva financí Marcel Klimek uvedl, že řešení pro energeticky náročné podniky bude rychlé a rozpočtové. Spočítal, že pro letošní rok to bude představovat položku v objemu 40 milionů eur. „Bude záležet na poptávce po energii, respektive na distribučních tarifech, které tyto energeticky náročné podniky platí,“ vysvětlil.

Ministerstvo hospodářství přitom plánuje v příštím roce dále jednat a hledat řešení s velkými zaměstnavateli.

Státní tajemník ministerstva hospodářství Peter Švec dodal, že chtějí hledat nejlepší alternativu, jak ochránit ekonomiku a průmysl a udržet zaměstnanost pod kontrolou.

Zaměstnavatelé dohodu na tripartitní úrovni uvítali, ale upozornili, že je čekají další jednání. „Čeká nás další etapa, dát do pořádku ceny energií na příští rok,“ řekl prezident Asociace průmyslových svazů a dopravy Alexej Beljajev. Podle něj je nevyhnutelné, aby tato řešení byla srovnatelná s návrhy ostatní evropské státy a aby byly rychle přijaty.

Pokud se tak nestane, hrozí, že někteří podnikatelé situaci, která nastane na začátku příštího roku, nezvládnou.

Smlouvu pozitivně vnímá i Konfederace odborových svazů. Jejich prezidentka Monika Uhlerová vyzdvihla, že to pomůže udržet zaměstnance a lidé nebudou čelit hromadnému propouštění.

Reviews

Další články autora