16 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023

Internet jsme nechali vyhnit

Microsoft se učí využívat WindowsNová verze Windows...

Facebook je stát, tvrdí Trump v nové žalobě

Čína šlape po vlastních obrechZa poslední týdny...

S deepfake omladil Luka Skywalkera. Video má dva miliony vidění

Známou tvář přilepí na cizí tělo. O...

Fed již počtvrté za sebou zvýšil referenční úrokovou sazbu

Fed zvýšil sazbu o 0,75 procentního bodu.

Federální rezervní systém (Fed), který v USA plní roli centrální banky, ve středu opět prudce zvýšil úrokové sazby ve snaze zabrzdit inflaci a chladit ekonomiku před volbami do Kongresu příští týden. TASR o tom informuje na základě zpráv AFP a Reuters.

Fed ve středu zvýšil svou referenční úrokovou sazbu o 0,75 procentního bodu, na rozpětí od 3,75 do 4 procent z původních 3 na 3,25 procenta. Jde o zvýšení na čtvrtém zasedání za sebou.

„Měnový výbor očekává, že pokračující zvyšování cílového rozpětí bude vhodné k dosažení pozice měnové politiky, která je dostatečně restriktivní na to, aby se inflace časem vrátila na dvě procenta,“ uvedl Fed v prohlášení.

Jsou sazby blízko vrcholu?
Nejnovější zvýšení posunulo referenční sazbu Fedu blíže k úrovním, o kterých se mnozí domnívají, že jsou blízko vrcholu nebo tzv. terminální sazby.

Projekce, které Fed zveřejnil po zářijovém zasedání, ukázaly, že jeho členové upřednostňovali zvýšení sazeb na 4,4 procenta do konce roku a očekávají vrchol kolem úrovně 4,6 procenta v roce 2023.

Někteří se však domnívají, že Fed možná nebude muset dosáhnout horní hranice projekcí, protože v nadcházejících měsících se pravděpodobně objeví důkazy o zpomalení ekonomiky.

Fed však zdůraznil, že tempo zvyšování úroků bude záviset na údajích z ekonomiky. Ty nejnovější přitom i nadále poukazují na silný trh práce a inflaci.

Agresivní kampaň pro kontrolu inflace
Americká centrální banka se letos pustila do agresivní kampaně na kontrolu inflace, která dosáhla nejrychlejšího tempa růstu za celá desetiletí. Vyšší ceny zvyšují tlak na domácnosti a ekonomické otázky se tak dostávají do centra pozornosti voličů.

Američtí centrální bankéři přitom kráčejí po tenkém ledě, když se snaží zkrotit inflaci a vyhnout se sklouznutí ekonomiky do recese. A politici zase neustále tlačí na představitele Fedu, aby podporovali maximální zaměstnanost, stabilní ceny a mírné úrokové sazby.

Demokratická strana prezidenta Joea Bidena čelí před volbami rostoucí frustraci voličů z vysoké inflace a riskuje ztrátu kontroly nad oběma komorami Kongresu ve prospěch opozičních republikánů.

Fed od začátku velmi jasně deklaroval, že jeho hlavním cílem je dostat inflaci pod kontrolu.

Reviews

Další články autora