Příběh fotoaparátu Flexaret a rozhovor se šéfem inovativní obuvnické firmy Be Lenka v novém INDEXU.
Firma MTS se sídlem v oravské obci Krivá as pěti stovkami zaměstnanců patří k největším dodavatelům automatických a robotických linek pro průmysl. Kromě Slovenska její výrobky používají také velké fabriky v zahraničí.
Juraj Habovštiak, zakladatel a většinový majitel společnosti MTS, která se stala vítězem druhého ročníku FéliX Business Award v hlavní kategorii Excelentní byznys příběh, při vysvětlování svého úspěchu zdůrazňuje péči o zaměstnance.
„Říká se, že zákazník by měl být na prvním místě. S tím ne zcela souhlasím, protože na prvním místě by měl být zaměstnanec. Když jsou zaměstnanci kompetentní, tak zákazníci budou spokojeni,“ vysvětluje Juraj Habovštiak v titulkovém rozhovoru listopadového INDEXU.
Říká v něm io tom, jak pro firmu vybíral svého nástupce Petra Laurinčíka, který ji vede od roku 2019, zda o tom, že ačkoli MTS vydělává miliony, sám milionářem není, protože zisky investuje do jejího rozvoje.
Oszkára Világiho známe především jako šéfa Slovnaftu, v jehož čele je přes patnáct let. Ale kromě toho, že řídí strategickou slovenskou rafinérii, je jedním z nejbohatších obyvatel Slovenska a především vlivným podnikatelem.
Slovíčko „vlivný“ bychom měli dvakrát podtrhnout. Ačkoli nejlepší roky má v tomto směru za sebou, v přehledu podnikatelů, kteří měli blízko k politice a politikům, by byl velmi vysoko.
Příběh Oszkára Világiho přinášíme v další části seriálu Oligarchové. Kromě nezpochybnitelné schopnosti být ve správný čas na správném místě je jeho součástí i přátelský vztah s maďarským premiérem Viktorem Orbánem a třicet zmínek ve spisu Gorila.
Slovák Maroš Servátka má na kontě bohatou kariéru v zahraniční akademické sféře. V současnosti působí jako vysokoškolský profesor experimentální ekonomie na Macquarie Business School v australském Sydney, ale spolupracuje is Ekonomickou univerzitou v Bratislavě.
Slovenské vysoké školy podle něj za špičkovými zahraničními univerzitami značně zaostávají. Recept na rychlou nápravu nemá, ale zdůrazňuje, že základem je tlak na kvalitu.
„Studenti hlasují nohama a utíkají do Česka či dále do zahraničí. Pokud nebudeme od škol vyžadovat kvalitu, úniku mozků nezabráníme,“ říká Maroš Servátka v rozhovoru pro INDEX.
Možná ho máte v krabici na půdě nebo ve sklepě, neboť jste jeho kouzlu kdysi podlehli vy sami nebo vaši rodiče. Řeč je o kultovním fotoaparátu Flexaret. Vyrábět se začal v roce 1939 a během následujících třiceti let se ho prodalo přes šest set tisíc kusů.
Příběh Flexaretu, který rozfotografoval celou zemi, přinášíme v další části seriálu Made in Czechoslovakia. Na jeho počátku bylo zásadní az pohledu tehdejšího Československa záludné politické rozhodnutí, přičemž politika do jeho rozmachu mluvila i později.
Začátkem září Slovenská agentura životního prostředí zveřejnila podmínky prvních dvou výzev k obnově rodinných domů z plánu obnovy. Otevřené zůstanou až do konce února 2023.
Máte šanci získat dotaci na zateplování a výměnu zdroje vytápění io několik měsíců? Můžete o ni požádat i na svoji rekreační chatu? Jaký je rozdíl mezi energetickým hodnocením a energetickým certifikátem, které jsou součástí žádosti?
INDEX k tématu dotací na obnovu budov posbíral otázky čtenářů týkající se jejich specifických situací a problémů. Odpovídá na ně generální ředitel státní agentury Michal Maco.
Hypoteční boom se po šílených jarních měsících pominul. Od léta došlo k výraznému ochlazení při poskytování hypoték, což se projevilo i při prodeji nemovitostí. Důvodem jsou vyšší úrokové sazby a vysoké ceny bytů a domů.
O situaci na realitním trhu a hypotékách si INDEX povídal se specialistou na osobní finance Brunem Gábelem.
Dozvíte se, co radí klientům, kteří promeškali levné refinancování v jarních měsících, ale také to, zda lze očekávat, že v Bratislavě klesnou ceny nemovitostí, a tedy se vyplatí s koupi počkat.