Čína šlape po vlastních obrech
Za poslední týdny učinil čínský státní aparát několik kroků, které vymazaly desítky miliard z tržní hodnoty největších technologických firem v zemi.
Pár dní poté, co na americkou burzu vstoupila Didi (čínský Uber), čínské úřady aplikaci vykázaly z obchodů s aplikacemi v zemi, což prakticky potopilo její podnikání. Zásah proti firmě jen pár dní po uvedení na burzu znamenal, že na obchodování s akciemi čínské firmy předělalo mnoho investorů.
Vstup čínského fintech startupu Ant, podle zpráv z médií před pár měsíci zastavil přímo generální tajemník Ústředního výboru Komunistické strany Číny Si Ťin-pching.
Čínská vláda zdánlivě sabotuje vlastní firmy, ale ve skutečnosti se díváme na mocenský spor. Státní moc připomíná formující se ekonomické struktuře, kdo ve skutečnosti má nad celým systémem kontrolu.
Komunistická strana se pravděpodobně obává, že čínské technologické firmy velmi narostly a zdevastování byznysu po uvedení na americkou burzu je dobré připomenutí. Způsobí ztráty v miliardách, ale firmy se nakonec vzpamatují. Zrovna američtí investoři jim ještě léta nebudou důvěřovat.
Strana dosáhla svého, neboť se na uvádění velkých firem na americkou burzu dlouhodobě dívá s nevolí. Viděli jsme pravděpodobně ekonomicky nejbolestivější bouchnutí pravítkem po prstech v dějinách.
Trump si stále nepřečetl ústavu
Bývalý americký prezident Donald Trump žaluje Facebook, Twitter, YouTube a jejich šéfy za porušení svých ústavních práv na svobodu projevu. Zní to jako vážná věc, ale žaloba je přinejlepším způsob, jak chce Trump od podporovatelů vylákat další peníze.
Žaloba je plná formálních děr, ale v první řadě nepochopila pointu ochrany svobody slova. Ta totiž nechrání politiky a státní aparát před omezením ze strany soukromých firem. Naopak, svoboda slova chrání Facebook či Twitter před tím, aby museli na své platformě snést vyjádření kohokoli, koho si tam nepřejí.
Tedy princip svobody slova chrání soukromé osoby a firmy před svévolným zasahováním do projevu ze strany státu. Znamená, že velké sociální platformy si mohou nastavit pravidla jak uznají za vhodná. A uživatelé se v jimi vytvořeném a spravovaném prostoru mohou pohybovat jen do té doby, než si je tam Facebook či Twitter přejí.
Je jen mírné přehánění tvrdit, že Trump vlastně žaluje sám sebe. Stěžuje si na omezení ústavního práva za dob, kdy na chodem země a dodržováním ústavy dohlížela jeho vláda.
Zajímavé jinak bude i to, že pokud náhodou soud žaloby nevyhodí z okna po prvním přečtení, bude Trump muset pod přísahou vypovídat o událostech doprovázejících útok na americký kongres ze začátku ledna letošního roku.
Facebook zaplatil studii, která potápí argumenty Apple a Google
Facebook nechal vypracovat studii, kterou chce podkopat slova Apple a Google o tom, že je velká konkurence mezi aplikacemi na jejich platformách.
Sociální síť zaplatila Comscore, což je nezávislá auditorská společnost, aby zjistila, které jsou top aplikace používané na obou mobilních platformách.
Výsledky nikoho nepřekvapí, ale jejich informační hodnota může být (a pravděpodobně bude) strategická do dalšího vývoje revolty vývojářů aplikací vůči platformám.
Už měsíce totiž na pozadí zuří boj vývojářů, kteří žádají od Apple a Google, aby snížili své poplatky. Kromě toho se k tomu přidávají i tvůrci obsahu a platformy nebo sítě, které zprostředkovávají pro tvůrce transakce, ale musí platit poplatky pro Apple a Google.
Studie Comscore ukazuje, že 75% z top 20 aplikací pro iOS v USA vytvořila společnost Apple, zatímco Google patří top 60% aplikací na Android zařízeních.
Apple a Google se vůči studií ohradily, že je vadná a jednostranná a zastírá realitu, v níž obě firmy bojují vůči třetím stranám.
Avšak studie spíše potvrzuje teorii defaultů, tedy předvybraných možností, většina uživatelů nebude stahovat aplikaci na focení nebo počasí, pokud takovou telefon již obsahuje a funguje.
Jinými slovy to ukazuje, že Apple i Google vytvořily vlastní velké trhy, které nejsou regulovány a využívají je k posílení vlastní značky a připoutání uživatelů.
Alespoň takto znějí argumenty vůči jejich chování, které znějí stále hlasitěji iv americkém kongresu, který má sílu zakročit. A Joe Biden ukazuje, že chce americké technologické firmy zkrotit a zpřísnit jim pravidla.