16 C
Brno
Pondělí, 20 března, 2023

Internet jsme nechali vyhnit

Microsoft se učí využívat WindowsNová verze Windows...

Facebook je stát, tvrdí Trump v nové žalobě

Čína šlape po vlastních obrechZa poslední týdny...

S deepfake omladil Luka Skywalkera. Video má dva miliony vidění

Známou tvář přilepí na cizí tělo. O...

Některé zboží je lepší kupovat osobně

I když internet šetří peníze a zákon chrání spotřebitele před tím, aby nekoupil kočku v pytli, vždy byste měli mít přesnou představu o tom, jaké vlastnosti má zboží, které kupujete. Nenechte se nalákat na ilustrační fotografii, která dokáže zmanipulovat více než televizní reklama. Vsaďte na jistotu a máte-li pochybnosti, kupte si zboží raději v kamenné prodejně.

Někteří prodejci jsou až příliš šetrní k tomu, aby vám poskytli o zboží vyčerpávající informace. Pokud mají širokou nabídku, popisu zboží nevěnují až tolik času, kolik by měli. Možná jste si všimli i toho, že informace o zboží mezi sebou někdy kopírují. Více proto naleznete na webech výrobců. U elektroniky, pneumatik či zboží s přesnými specifikacemi je to jednoduché. Pokud nenajdete dostatek informací při popisu výrobku, vše potřebné se dozvíte z návodu k použití. Ten zpřístupňují svým zákazníkům všichni výrobci.

Při výběru vám mohou pomoci také testy či recenze publikované na internetu. Odrazovým můstkem může být jejich katalog na stránce recenze.sme.sk, propracujete se k nim ovšem i přes vyhledávač. Dobrým zdrojem informací je také videoserver www.youtube.com.

Ne všechno je globalizováno
U zahraničních internetových obchodů se mohou vyskytnout situace, kdy zakoupené zboží nemusí být použitelné v České republice. Elektronika může vyžadovat jiné vstupní napájení, lišit se mohou koncovky nebo dokonce normy signálu se kterými pracují.

Mobil z USA či Japonska nemusí být doma funkční, elektrické nářadí si nebude rozumět s napětím v naší síti a tiskárna z východního trhu nemusí akceptovat náplně z trhu západního. Nespoléhejte se na to, že svět je jednoduchý. Většinou tomu tak není, ale všechno to dokážete zjistit ještě před zakoupením.

Na obrázku zboží vypadá lépe
Naopak zklamání můžete zažít při koupi potravin, módy a kosmetiky, které důvěrně neznáte. Zboží, které se vám nelíbí můžete vrátit, je to ovšem vždy ztráta času a peněz. Pokud existuje možnost ušetřit nákupem přes internet a zboží si můžete prohlédnout i v kamenném obchodě, učiňte tak. Nikdo vás nemůže odsuzovat jen proto, že má vyšší ceny než konkurence.

Specifické je i používané zboží. Fotografie sice dokážou odhalit míru opotřebování, technický stav však snímky či videem zachytit nelze. Pokud jde o větší investici, nebo se cena použitého zboží od nového příliš neliší, pouvažujte o správnosti svého rozhodnutí.

Klamlivé jsou také barvy. Při objednávce žaluzií, střešní krytiny či obkladu vám sice může fotografie ukouzlit, u každého monitoru se však barvy zobrazují jinak. A pokud byste také měli k dispozici informace o RAL odstínech, bez vzorníku jste mimo hru. Pokud vám příliš záleží na vzhledu, internet odsuňte stranou.

Reviews

Další články autora